Pierwszy (?) druk na życzenie

W mediach elektronicznych pojawił się wczoraj elektryzujący tytuł: „Pierwszy na świecie kiosk oferujący druk na żądanie”. Trochę mnie to zdziwiło, bo z kioskami print-on-demand już trochę eksperymentowano i jeszcze się nie przyjęły, ale rozumiem, że każdy chce być pierwszy (i to na świecie).

W każdym razie ów pierwszy na świecie kiosk stanął / ma stanąć / będzie testowany (doniesienia są wielce enigmatyczne) w Szwecji.
Wyczytałem też, że „W ciągu zaledwie 2 minut od momentu zakupu można otrzymać świeżo wydrukowany egzemplarz wybranego tytułu”. Jeśli to prawda, byłaby to prawdziwa rewolucja! Poszperałem jednak trochę w internecie i dowiedziałem się, że rewolucja owszem, ale nie taka, jak myślałem. Bo myślałem, że chodzi o książki (i to dowolne – wybrane – tytuły). Nic podobnego! Kiosk oferuje (oferować będzie) ok. 200 tytułów czasopism. (I to jest prawdziwa rewolucja, bo druk na życzenie w kolorze był bardzo drogi).

A ów kiosk wygląda (będzie wyglądał) tak:

meganews2

Czy automat z prasą obok automatu z kawą, słodyczami i papierosami, zastąpi tradycyjne kioski?

PS
W Polsce już kilka lat temu powstał projekt druku na życzenie (książek niskonakładowych i wyczerpanych nakładów): wyczerpane.pl. Plusem dla czytelnika jest możliwość kupna książek często nigdzie niedostępnych; minusem – stosunkowo wysokie ceny.

PPS
Od przyszłego tygodnia wrócimy do prezentowania nowości i zapowiedzi wydawniczych, bo kolejka rośnie :)

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

One Response to “Pierwszy (?) druk na życzenie”

  1. dodruku24 Says:

    Takie budki z drukiem, to całkiem dobry pomysł. Myślę, że i u nas by się sprawdziły.

Leave a Reply